KULAK ESTETİĞİ

Alanında Uzman Kişiler ile Kaliteli ve Konforlu Bir Ortamda Hizmet Sağlıyoruz…

KULAK ESTETİĞİ

Kulağın normalden daha açık olması yani halk dilinde ‘kepçe’ olması kulak estetiği ile ortadan kaldırılabilir. Kepçe kulak problemi doğuştan gelebildiği gibi bir kaza sonucunda da oluşabilir. Kepçe kulak veya kulağın yüze oranla gereğinden fazla büyük olması sorunu küçük yaşlardan itibaren insanları psikolojik olarak olumsuz yönde etkilemektedir. Kepçe kulak problemi, kulak kepçesinin yüzle olan orantısızlığından ileri gelmektedir.

Kulak estetiği dendiğinde halkımız genelde “kepçe kulak” anlar. Biz buna plastik cerrahi içerisinde “otoplasti” diyoruz. Neden kepçe kulak başvuruluyor? Çünkü görüntüde yarattığı bozukluk nedeniyle, kulaklar gerektiğinden daha fazla görünüyor.

kulakestetik-resim1
kulakestetik-resim2

KULAK ESTETİĞİ SÜREÇLERİ

Otoplasti ameliyatı tekniği genel anestezi altında yapılır. Ortalama ameliyat süresi 1-2 saat arasında değişir. Kulak arkasından yapılan bir insizyonla kulağa verilmek istenilen şekil bazı sütür teknikleri ile yapılır. Vakanın durumuna göre gerekirse kıkırdak eksizyonu yapılır ve doğal estetik bir kulak elde edilmeye çalışılır.

Ameliyat sonrası kulak arkasındaki kesi sütür ile kapatılır. Kulak arkasında olduğu için hiç göze çarpmayan rahatsız etmeyen belli belirsiz bir iz olabilir.

Ameliyat sırasında ve sonrası pansumanlarsa steril çalışıldığı takdirde herhangi bir enfeksiyon bulgusuna rastlanılmaz. Hasta için kullanılan dikişler uygun ve kaliteli olduğunda kulakta açılma tekrar  kepçeleşme ve şekil bozukluğu görülmez. Peroperatif  güzel kanama kontrolü ve postoperatif iyi pansuman ve takip yapıldığında hematom(kan birikmesi) izlenmez.