OBAZİTE TEDAVİSİ

Alanında Uzman Kişiler ile Kaliteli ve Konforlu Bir Ortamda Hizmet Sağlıyoruz…

OBAZİTE   TEDAVİSİ

Obezite, dikkat edilmemesi halinde ciddi sağlık sorunlarına neden olan bir hastalıktır. İnsanların vücutlarındaki yağ oranlarının normalden fazla olması olarak tanımlanabilir. Vücut kitle endeksi ile ölçülebilen obezite sorunu, kadınlar ve erkekler için farklı değerlerdedir. Vücut kitle endeksi ise kişilerin vücut ağırlıklarının boylarının karesine bölünmesi sonucunda elde edilir. Bu değerler sonucunda normal kilolu, obez, fazla kilolu ya da morbid obez şeklinde tanımlamalar yapılabilir.
Çağımızın en ciddi sorunları arasında olan obeziteye, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde sıklıkla rastlanılmaktadır. Yapılan araştırmalar bu hastalığın geçmişinin 100 yıllık olduğunu kanıtlamıştır. Obezite sorunu geçmişten beri var olan ve günümüzde sıklığı giderek artan, ciddi bir problemdir ve mutlaka erken tedavi edilmelidir. Obezite hastalığı bebeklik çağından itibaren her insanda görülebilir, genellikle ergenlik ve yaşlılık döneminde görülme sıklığı artış gösterir.

obazite3
obazite4

OBAZİTE  NEDENLERİ NELERDİR?

Obezite hastalığı yalnızca sağlıksız beslenme nedeniyle meydana gelmez. Bu sorunun altında yatan başka nedenlerde olabilir. Bu nedenle bu hastalığın teşhisi ve tedavisi yapılırken, altında yatan nedenlerin çok iyi tespit edilmesi ve bu nedenler doğrultusunda tedavi programı uygulanması önemlidir. Obezitenin diğer nedenlerini ise aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz;

• Masa başında çalışılan işlerin artması, iş yoğunluğu ve eve kapanma gibi nedenler ile hareketsiz yaşam tarzının artmış olması
• Yukarıda saymış olduğumuz yanlış beslenme alışkanlıkları
• Aileden kaynaklı olan bazı kalıtsal hastalıklar nedeniyle görülen genetik faktörler
• Aşırı beslenme alışkanlığı
• Karbonhidrat ağırlıklı beslenme düzeni olması
• Sosyal hayatta, iş hayatında ya da aile hayatında yaşanan sıkıntılar ve psikolojik sorunlar
• İnsülin direnci, uyku apnesi, polikistik over, tiroit bezi hastalıkları, genetik obezite sendromları, pankreas hastalıkları, hormonal bozukluklar, hipofiz bezi hastalıkları ve sürrenal bez hastalıkları, obezitenin başlıca nedenleri arasında yer alır.