ORTOPEDİ

Alanında Uzman Kişiler ile Kaliteli ve Konforlu Bir Ortamda Hizmet Sağlıyoruz…

ORTOPEDİ NEDİR ?

Kas ve iskelet sistemi hastalıkları üzerinde çalışan Ortopedi ve Travmatoloji birimi, çok farklı alt dalları, teşhis ve tedavi yöntemleri bulunan son derece zengin bir uzmanlık dalıdır. Kollar, bacaklar, leğen kemiği bölgesi, omurga gibi başlıca alanlar ile kemik, kas, damar, sinir, omurilik bağlantı dokuları Ortopedi ve Travmatoloji bölümünün ilgi alanına girmektedir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon gibi diğer birimler ile koordineli çalışan Ortopedi ve Travmatoloji birimi el cerrahisinde protez işlemlerine kadar geniş bir alanda faaliyet göstermektedir.

ortopedi1
ortopedi2

ORTOPEDİ  HANGİ HASTALIKLARA BAKAR?

Ortopedi ve Travmatoloji bilim dalı hareket sistemini etkileyen her türlü hastalığın tanı ve tedavisinde göre almaktadır. Ortopedi tarafından bakılan hastalıklar sonradan oluşan travma ve yaralanmalar olabileceği gibi, doğuştan da gelişebilmektedir. Doğuştan gelen kalça çıkıkları ve bacak eşitsizlikleri ortopedinin düzenli takip ettiği rahatsızlıklar olarak sıralanmaktadır. Bunların yanı sıra; menisküs yaralanmaları, eklem burkulmaları, sinir sıkışması, eklem kireçlenmesi ve topuk dikeni de bu ana bilim tarafından incelenmektedir. Burada bakılan diğer rahatsızlıklar; kemik kırıkları, kemik iltihapları, eklem ağrıları, çıkıklar, romatizmalar, boyun ve bel fıtığıdır

Ortopediye başvuran hastalarda genelde yoğun ağrı ve hareket güçlüğü semptomları görülmektedir. Kişiden kişiye değişiklik gösterse de ortopedik hastalıklar temel belirtileri; ilgili bölgede ani tutulma, ağrı, his kaybı ve güçsüzlüktür. Bel, boyun ve sırt ağrıları ile ilgili bölgede uyuşukluk ve denge bozukluğu da ortopedi hastalarında görülen belirtiler arasındadır.

Ortopedik rahatsızlıklar tedavi edilmediğinde kemik eğriliği, yanlış kaynama ve hareketlerde ciddi zorluklara sebep olabilmektedir. Bu sebeple kas, kemik ve diğer dokularda hissedilen rahatsızlıklarda zaman kaybetmeden bir ortopedi ve travmatoloji uzmanına danışılması gerekmektedir. Ortopedi hastalarına ilaçla, fizik tedaviyle ve cerrahi müdahaleler ile farklı tedaviler uygulanabilmektedir.